RF.Dent Logo

خدمات


جستجو


دکتر رامین فرزاد

RF.Dent Dr Ramin Farzad


آمار وب سایت

بازدید كننده: 549951
ما ۱ میهمان آنلاین داریم

روکش و انواع آن

happy_tooth_clips

روکش به ترمیم هایی گفته می شود که تمام تاج دندان را می پوشانند.روکش های چینی-فلز یا PFM از دوبخش تشکیل شده اند. یک بخش درونی (Frame) فلزی و یک بخش بیرونی که از جنس چینی دندان پزشکی ساخته می شود.
همان گونه که گفته شد روکش های چینی-فلز یا PFM از دوبخش تشکیل شده اند. یک بخش درونی (Frame) فلزی و یک بخش بیرونی که از جنس چینی دندان پزشکی ساخته می شود. فریم فلزی ممکن است از طلا یا آلیاژ های نیکل - کروم - کبالت باشد.

نوع دیگری از روکش وجود دارد که فاقد بخش پشتیبانی کننده درونی(فریم) است که ژاکت کراون نامیده می شود. ژاکت کراون به دلیل عدم توانایی در تحمل فشار های جویدن و شکنندگی که ناشی از حذف فریم فلزی است، تنها در دندان های جلو کاربرد دارد. مزیت ژاکت کراون این است که به دلیل حذف فریم فلزی و در نتیجه توانایی عبور نور، روکش جلوه ای طبیعی تر و زنده تر دارد. ضمن این که در این سیستم نیاز کمتری نیز به تراش دندان وجود دارد.

با پیشرفت تکنولوژی مواد دندانی، برای این که در روکش استحکام سیستم PFM و زیبایی ژاکت کراون را با هم داشته باشیم، به جای فریم فلزی یک کور یا هسته مرکزی از جنس سرامیک تقویت شده قرار می دهند که کدورت فریم فلزی را ندارد و در عین حال توانایی حمایت از  لایه شکننده بیرونی را داراست. روکش های IPS Empress و In-Ceram نمونه هایی از این نوع روکش هستند.

روکش‏های جدیدی که به عنوان روکش بدون فلز سال‏ها قبل در آمریکا و جدیداً در ایران انجام می‏شود چند نوعند:

روکش‏های Inceram که معمولاً با Base آلومینا می‏باشند که دارای زیبایی و استحکام خوب می‏باشد.
روکش‏های Zirconia روکش‏های جدیدی می‏باشد که با Base (Zircon) ساخته می‏شود و دارای استحکام بسیار بالا حتی بیشتر از روکش‏های طلا سفید می‏باشد.

طراحی شده توسط بهسانت