RF.Dent Logo

خدمات


جستجو


دکتر رامین فرزاد

RF.Dent Dr Ramin Farzad


آمار وب سایت

بازدید كننده: 554171
ما ۱ میهمان آنلاین داریم

سفید کردن دندانها( Bleeching)

مقدمه

بلیچینگ یا همان سفید کردن دندانهای بد رنگ یکی ا ز تکنیک هائی است که از آن به عنوان تکنیک های محافظه کارانه یاد می شود . به این تکنیک بدین دلیل محافظه کارانه گفته می شود که درآن کمترین تراشی روی دندان هاصورت نمی گیردو کمترین نسجی ازروی دندان برداشته نمی شود.

untitled__400

بد رنگی ها از رنگ نارنجی و زرد شروع شده تا قهوه ای خیلی تیره وجود دارند .دلایل آنها نیز متفاوت می باشند معمولا بد رنگی های خفیف بدلیل رژیم های غذا ئی حاوی رنگدانه, ژنتیک و مواد مشابه می باشند ولی رنگدانه ها قهوای تیره بیشتر به دلیل وجود فلوئور بیش از حد در آب( که از آن به عنوان فلوئوروزیس نام برده می شود ) و نیز داروها( به خصوص تتراسایکلین اگر زیر هشت سالگی ایجاد شود ) ایجاد می شود که این رنگدانه ها معمولا به بلیچینگ خوب جواب نمی دهند و نیاز به درمانهای بیشتر به خصوص لمینیت دارند.

بهترین دندانها برای بلیچینگ مواردی هستند که زردی یکنواخت و بدون رگه دارند.دندانهای رگه دار نیز بعد از بلیچینگ سفید می شوند ولی بعد از کار رگه در آنها باز مشخص خواهد بود.برای این دندانها لمینیت توصیه می شود

طریقه انجام کار:

ابتدا بیمار آماده شده و چشمهای وی توسط عینک مخصوص محافظت می شود .مواد مخصوص روی دندانهای لثه مالیده شده تا لثه را از مواد بلیچینگ محافظت کند سپس ماده بلیچینگ روی دندانهای مورد نظر مالیده شده ( معمولا بیست دندان قدامی) و ماده با نور فعال می شود. دندانها سه بار و هر بار بسته به تیرگی رنگ دندانها 8 تا 12 دقیقه تحت نوردر طیف نور آبی با شدت 1200وات قرار می گیرند. در انتها نیز مواد از روی دندان پاک شده و با نمونه قبل از کار مقایسه می شود.درجه سفیدشدگی حدود سه تا چهار درجه در هر بار سفید کردن متغیر می باشد.

دستورات بعد از کار:

اصولا بیمار بعد از کار مختصری درد به خصوص نسبت به ترشی و شیرینی و سرما و گرما خواهد داشت ولی گذرا می باشد.بیمار نباید تا یک هفته از غذاهای حاوی رنگدانه مانند چای و نسکافه و ...استفاده کند.

دوام بلیچینگ:

دوام این کار از چند هفته تا مادام العمر گزارش شده است ولی متوسط بین 2 تا 5 سال دوام خواهد داشت.البته برگشت آن تدریجی می باشد.

ملاحظات:

حسن این روش محافظه کارانه بودن آن و عدم وجود کمترین تراش روی دندانها می باشد و شاید عیب آن نیز تقریبا غیر قابل پیش بینی بودن آن به میزان صد درصد و دوام 100 درصد آن باشد.

طراحی شده توسط بهسانت